I.D.Clinic
Міфи про підготовку та здачу аналізів
З власного досвіду роботи медичного центру I.D.Clinic
Хочемо трішки розповісти та зруйнувати міфи про підготовку та здачі аналізів.
Коли записуєшся на здачу різноманітних аналізів за призначенням лікаря існує СССР-івський стереотип, що нічого не потрібно їсти і пити, але це не так.
Більшість аналізів можна здавати не на голодний шлунок.
Але є вийнятки! коли не можна їсти перед здачею таких аналізів як:
- цукрового діабету;
- анемії;
- підвищеного рівня холестерину;
- хвороб печінки.
Чому? Розглянемо панель аналізів на цукровий діабет, рівень глюкози в крові.
Коли ми їмо чи вживаємо алкоголь, в крові змінюється рівень глюкози, деяких мінералів, вітамінів, переносників жирів (ліпопротеїнів) і деяких ферментів. Вимірювання рівня показників цих речовин має вирішальне значення для діагностування різних захворювань. Якщо вживати їжу та солодкі напої, то рівень глюкози зросте і тест вже виявиться не правдивим
Альтернативний тест на рівень глюкози, який не вимагає голодування – це аналіз на глікозильований гемоглобін. Він відображає середній рівень цукру в крові за останні три місяці.
Залізо, досить швидко всмоктується в кров. Якщо ми поїмо перед аналізами, то вони покажуть хибно завищений результат. Прийом добавок із залізом слід припинити за добу до здачі крові.
Наступний наліз на рівень холестерину (тригліцеридів, ліпопротеїнів високої, низької та дуже низької щільності).
Після їжі спожиті жири перерозподіляються в організмі, тому аналіз покаже підвищений результат. Також перед аналізами рівня холестерину не можна добу пити алкоголь – він може набагато підвищувати показники.
Тут є важливе уточнення: існують рекомендації, які дозволяють не голодувати перед здачею ліпідограми (аналіз різних переносників жиру).
Передусім вони стосуються:
- дітей
- людей літнього віку
- людей, що мають цукровий діабет
- людей, які стабільно приймають ліки
Якщо вам важко утриматися від споживання їжі, до прикладу, у вас виникає сильний дискомфорт якщо не поїсте, проконсультуйтеся з лікарем тому, що у всього є свої наслідки: додаткові кошти для перездачі аналізу, не вірно поставлений діагноз, не вірне лікування.
При дослідженні маркерів роботи печінки та нирок необхідне голодування та утримання від алкоголю
Аналіз на вітамін В12 вимірює, скільки вітаміну в крові. Це може допомогти діагностувати специфічний тип анемії. Деякі ліки також можуть спотворювати результат, тому варто обговорити підготовку до тесту з лікарем.
При здачі цих аналізів: кава, алкоголь, куріння, ліки, БАДи, гормональні препарати, жувальна гумка і тренування перед здачею крові спотворюють результати.
В решті випадків – можна спокійно снідати і не морити себе голодом перед здачею аналізів.
Перед якими аналізами можна вживати їжу:
- Формула крові та рівень гемоглобіну.
- Аналізи інфекційних хвороб та генетичні тести.
- Рівень глікованого гемоглобіну (додатковий маркер цукрового діабету).
- Рівень тих чи інших гормонів у крові.
Обмежте себе у споживанні жирної їжі за 24 години до здачі аналізів – соковитий бургер чи смажену картопельку краще відкласти на обід після відвідування лабораторії.
Якщо ж ваш аналіз входить у список тих, перед якими потрібно утриматись від вживання їжі на протязі рекомендованого лікарем часу – не відкладайте візит в лабораторію на середину дня та заплануйте здачу аналізів з самого ранку.
Це здається простою порадою, але багатьом людям буває складно її дотримуватися.
Якщо ви маєте на меті отримати найбільш чіткі результати аналізів. Проконсультуйтесь з лікарем та дотримуйтесь його вказівок.
Робимо висновки! Не завжди потрібно голодувати перед здачею аналізів!
Завжди потрібно уточнювати в лікаря підготовку до здачі аналізів, які вам призначили.
Чисту воду можна пити завжди незважаючи на яку годину записані.
В більшості випадків можна не їсти за 2-4 години до здачі аналізів.
Та не завжди потрібно здавати аналізи вранці!
I.D.Clinic нагадує, що всі аналізи ви можете здати в нашому медичному центрі за зручною Вам локацією. Наші лікарі та медсестри нададуть всю необхідну інформацію для підготовки та бажаємо Вам бути здоровими.
Останні блоги
Телефони
Години роботи
Субота: 10:00-19:00
Неділя: Вихідний